Kuş Kömbesi

Yazı: Ünal Kahraman

 

 

Değişik yemeklerin, yaşam biçimlerinin, köy yaşamının peşinden çoğu zaman koşuşturur, yeni ve değişik olanı, bilinmeyeni, daha doğrusu Hatay'da bazı dar bölgelerde bilinip de çoğunluğun bilmediği yemek türlerini arar, bulur ve tadarım. Methini daha önce duymuş olduğum Kuş Kömbesi'ni yapacak bir yakınımdan aldığım haber üzerine heyecanlandım. Hafta sonunu sabırsızlıkla bekledim.

 

İskenderun'dan Payas'a eski Adana yolunu takip ederek çıktım. Türkiye'nin en büyük sanayi tesislerinin sağlı sollu sıralandığı asfalttan, İsdemir tesislerinin bulunduğu Karayılan Beldesine doğru birkaç alt geçitten çıkıp, belde sokaklarına doğru arabayı çevirdim. Evin bulunduğu caddede, kapının önüne park ettim. Amanosların o muhteşem manzarasına dalıp gittim.

 

 

Amanos dağlarının zirvelerinde beyaz bulutlar kümelenmiş. Yaylalar boşalmış ya da göç hazırlığında. Şu tepenin ardından çıkan Çürüğün Suyu’ndan az içmemiştim çocukluğumda... Şu zeytinliklerde, şu karşı derelerde az dolaşmamıştım. Karşımda ise uçsuz bucaksız Akdeniz... Babamın çalıştığı Demir Çelik fabrikasından, plajların bulunduğu yerden şu köşedeki uzun mendireğin oraya balık avlamak için az gitmemiştim... Lojmanların az aşağısındaki Rus Plajı’nda denize girer, balık avlardım. Bazı öğleden sonraları ise bostandan arakladığımız karpuzu yemek ne güzel olurdu? Raylarının yanında, 16.30 vardiya treninin gelmesini beklerdim. Bir çiviyi alır, rayın üzerine koyar, tren geçince iyice ezilen ve yassılaşan çiviyi bıçak niyetine kullanır, karpuzu arkadaşlarla pay ederdim. Şu karşıdaki sahada antrenmanlara çıkar, futbol oynardım. Şimdi, İskenderun Demir Çelik Spor futbolcularının antrenman sahası oldu. Yanında da bir yazlık sinema vardı. Cami avlusunda da bisikletle arkadaşlarımla yarışırdım. Hey gidi günler...

 

Evin kapısından girince, Müzeyyen teyzemin o insan yüreğine seslenen hal hatır sorgusuyla uzun bir muhabbete daldım. Hamur yoğrulmuştu. Kuş Kömbesi için yapılan bütün hazırlıklar tamamdı. Sıra bu muhteşem ziyafetin merhalelerine gelmişti. Ateş yakılacak. Tepsi hazırlanacak. Hamur açılacak. Kuş eti tepsiye dizilecek. Yeğenim Hacer ayranı, salatayı hazırlamıştır.

 

Şimdi İskenderun yakınındaki, Karayılan Beldesi’nde yapılan bu Kuş Kömbesi'ni, yani hikâyesini, Hatay Kültür ve Keşif Dergisi okurlarıyla paylaşmak istiyorum.