18 Mart 2021 tarihinde gerçekleşen olağan genel kurula göre derneğimizin 2. dönem yönetim ve denetim kurulları aşağıda belirtilmiştir.

 

YÖNETİM KURULU

BAŞKAN

Mehmet TANRIVERDİ (Jeoloji Mühendisi, Araştırmacı, Yazar)

 

1961 Antakya doğumluyum. İlkokul, ortaokul ve lise eğitimimi Antakya’da tamamlayıp 1983 yılında İstanbul Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Jeoloji Mühendisliği bölümünden mezun oldum. Mesleki emeklilikten sonra Antakya yemek ve toplum kültürü konularında çalışmalarım oldu. Bu konuda kitaplar yayınladım. Bunlar “Çokkültürlü Bir Geleneğin Mutfağı Antakya Yemekleri”, "Antakya Sokak Lezzetleri" ve Antakya ağzı ile yazılmış hikayelerden oluşan “Antekeli Deli Hösün”dür. 8 yıl süren yayın hayatında Hatay Keşif Dergisi’nin genel yayın yönetmenliğini yaptım, pek çok makalem yayımlandı.

 

BAŞKAN YARDIMCISI

Süheyl BUDAK (İnşaat Mühendisi, Araştırmacı, Yazar)

 

1951 yılında Antakya’da doğdum. İlk, orta ve lise tahsilimi Antakya’da tamamlayıp lisans eğitimimi inşaat mühendisi olarak tamamlayıp, çok sevdiğim Antakya’ya döndüm. 1978 yılından itibaren iş hayatıma konut üreterek başladım ve bu konu üzerinde bir çok araştırma yapıp, yazılar yayımladım. Bu konuların başlıcaları konut edinme hakkı, gecekondu sorunları, Türkiye'de konut sorunları ve çözümleri, Habitat, kentsel dönüşüm. Bunların yanında su sorunlarına dikkat çekmek maksadıyla “Su savaşları”, “İnsanlığın sonu susuzluktan mı açlıktan mı?” gibi makaleleri yayımladım. 1997 yılından itibaren Antakya mutfağını tanıma maksadıyla hobi olarak başladığım araştırmalarım, sonunda 200’e yakın makale ve 4 kitap yayınına vesile oldu. Hatay Keşif ve Güney Rüzgarı dergilerinde makalelerimi yayınlamaya başladım ve 25 yıldır Güney Rüzgarı’nda mutfak ve mutfak kültürü üzerine yazılar yazmaktayım. Evli ve iki çocuk babasıyım.

 

SEKRETER

Bilge Gülben GÜLGEÇ (T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı Profesyonel Turist rehberi)

 

1973 İskenderun doğumlu olan Bilge Gülben Gülgeç İlk-Orta-Lise eğitimini İskenderun'da, Lisans eğitimini Kayseri Erciyes Üniversitesi, İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi, İngilizce-İşletme Bölümünde tamamlamıştır. Uzun yıllar İstanbul'da Eğitim, İç denetim ve Dış ilişkiler alanında çalışıp, 2008 yılında Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın açmış olduğu sınavları kazanarak "Profesyonel Turist Rehberi" olmuştur. Dokuz Eylül Üniversitesi Desem, Arkeoloji ve Sanat Tarihi eğitimini tamamlayıp Hatay Keşif Dergisi yazar kadrosunda yer almıştır. Halen İskenderun'da ikâmet etmektedir.

 

SAYMAN

Mert Mustafa TANSAL (İnşaat Mühendisi, Hatay Sultan Sofrası Restoran İşletmecisi)

 

1986 Antakya doğumluyum. İlk, orta ve lise eğitimimi Antakya’da tamamladım. Lefke Avrupa Üniversitesi İnşaat Mühendisliği Bölümü mezunuyum. Halen aile işletmemiz olan Hatay Sultan Sofrası’nı ikinci kuşak olarak devam ettiriyorum. Evliyim ve 1 çocuğum var.

 

ÜYE

Esra DİNÇER (Uzman Diyetisyen)

78'de Antakya'da doğdum, Antakya sokaklarında oyunlar oynayarak, yöresel lezzetleri tadarak, bağdan bahçeden gelenlerin pişirildiği, geleneksel lezzetlerin bir rutinle pişirildiği bir mutfakta büyüdüm. Sofra düzenine, yemek saatlerine önem veren eczacı bir babanın, çok lezzetli geleneksel yemek yapan kimya mühendisi bir annenin kızı olduğumdan mı bilinmez, o zamanlar pek de bilinmeyen bir bölüm olan Hacettepe Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik bölümünü kazandım. 4 yıllık lisans eğitimimden sonra hem çalıştım hem de aynı üniversitede yüksek lisansımı da tamamlayıp, Eskişehir'e yerleştim, 2005-2010 yılları arasında Eskişehir'de çalıştım. 2010 yılında eşimle verdiğimiz bir kararla Antakya'ya geri döndüm, 1999'dan itibaren; yemek firmaları, kurum mutfakları, özel klinikler, sağlık merkezleri derken, 2014'de kendi iş yerimi açtım. 2020 yılında yolum Antakya Gastronomi Derneği ile kesişti. Yine aynı zamanlarda; mesleki olarak kendimi geliştirmek; 22 yıllık meslek hayatımda bir başka açıdan da, yapabileceklerimi görebilmek için Aşçılık bölümü öğrencisi olamaya karar verdim

 

DENETİM KURULU

BAŞKAN

Erol İĞDE (Marmara Üni. Güzel Sanatlar Fak. Tekstil Bölümü, Grafik ve Fotoğraf Sanatçısı)

ÜYE

Ece CEMALİ (Avukat)

ÜYE

Rana BUDAK (Mali Müşavir)